maszyny w drukarni wielkoformatowej

Jak wygląda drukarnia wielkoformatowa?

Zdecydowana większość potrzebnych nam informacji dostępna jest na telefonach, tabletach i komputerach. W branży reklamowej pojawiły się więc nieuzasadnione obawy, że czas drukarni dobiega końca. Okazuje się jednak, że sztuczne ekrany nie mogą zastąpić papierowych szyldów, plakatów, czy banerów. Ich produkcją zajmują się drukarnie wielkoformatowe. Jak zakłady te wyglądają od środka?

Raptowny rozwój technologii powoduje, iż papierowe przekaźniki informacji są sukcesywnie wypierane. Czy drukarnie mają więc powody do zmartwień? Mówiąc krótko – nie. Zakłady tego typu – jak sama nazwa wskazuje – zajmują się drukowaniem na wielkich formatach. Usługi te nie wychodzą z mody i będą cenione na rynku jeszcze przez długie lata.

Czym zajmuje się drukarnia wielkoformatowa?

wnętrze drukarni wielkoformatowejPrzeciętna drukarnia wielkoformatowa zajmuje się wytwarzaniem reklam na bilbordy, banery czy szyldy reklamowe. Oferta może się jednak różnić w zależności od posiadanego zaplecza sprzętowego. Niektóre drukarnie oferują nowoczesne środki reklamy, takie jak litery 3D lub logo przestrzenne, semafory oraz kasetony świetlne.

Wiele drukarni wielkoformatowych oferuje montaż wyprodukowanych przez siebie reklam w lokalizacji wskazanej przez zleceniodawcę. Dzięki temu cały proces przebiega sprawnie, a usługi, z których korzysta kontrahent, są scentralizowane logistycznie. Należy pamiętać, że opcja ta z reguły nie jest darmowa. Poza tym ostateczna wartość usługi jest mocno zależna od lokalizacji. Biorąc pod lupę montaż reklam z podnośnika, Warszawa, Poznań, Łódź oraz Trójmiasto zaoferują nam najwyższe ceny.

Jakie maszyny znajdują się w drukarni?

Aby zadowolić wymagania swoich klientów, każda drukarnia musi posiadać ogromny park maszynowy. Warto pamiętać, że zakłady tego typu zajmują się nie tylko produkcją tekstu. Wiele fizycznych nośników informacji przed opuszczeniem fabryki, należy poddać szczegółowej obróbce. W jej skład zaliczyć można zabiegi, takie jak cięcie papieru, laminowanie, foliowanie oraz uszlachetnianie. Każdy z nich wykonywany jest w pełni automatycznie, przez przystosowane do tego maszyny. Drukowaniem wielkoformatowych tekstów zajmują się plotery – ogromne drukarki służące do pracy z dużymi i płaskimi powierzchniami.

Po czym poznać dobrą drukarnię?

Dobra drukarnia to nie tylko wysoka wydajność maszyn. Każdy szanujący się zakład tego typu dba o:

  • atrakcyjne ceny usług,
  • szybkie i terminowe wykonywanie zleceń,
  • płynny kontakt z klientem,
  • indywidualne podejście do zleceniodawcy,
  • wysoką jakość wydruków,
  • PR i dobrą opinia w branży.

Jeśli chciałbyś skorzystać z usług konkretnej drukarni wielkoformatowej, porównaj ją z powyższymi cechami charakterystycznymi dla wzorowego zakładu.

Drukarnie wielkoformatowe to prężnie rozwijająca się gałąź usług, która ma przed sobą świetlaną przyszłość.